Sultanahmet meydanında Dikilitaş’ta yazılanlar nedir?

https://i1.wp.com/www.istanbulunenleri.com/news/dikilitas2.jpg

İstanbul Sultanahmet meydanındaki dikilitaş üzerindeki metinde ne yazılı
Bugün İstanbul’da dikilitaş adını verdiğimiz anıt, Eski Mısır eseri. Eski Mısır’dan çıkarılarak dünyanın çeşitli kentlerine dikilitaşlar götürüldüğü olmuş. İstanbul’daki dikilitaş ilk olarak MÖ 1547 yıllarında Firavun III. Tutmosis adına Yunanlıların Heliopolis adını verdiği Annu kentinde dikilmiş. Üzerinde Hiyeroglif yazısı ile Tutmosis’in zaferleri yazılmış. Taş ilk olarak Bizans İmparatoru Constantinus’un dikkatini çekmiş ve Mısırlılara bir mektup yazarak bu taşın kendisine gönderilmesini istemiş:
“Gemileriniz Karadeniz’e çıkarken sizleri cömertçe karşılayan ve beslenmesine yardımcı olduğunuz bu şehrin güzelleşmesine katkınız olması için bu yekpare taşı yollamanız yerinde olur.”
Dikilitaş’ın İstanbul’a ne zaman gönderildiği tam olarak bilinmiyor. Bilinen, taşın kente geldikten sonra uzun süre yerde yatması. İmparator Thedosius başa geçtikten sonra bu dikilitaş’ı hatırlamış. Birçok zafer kazanan imparator, belki bu zaferlerini anlatması için Mısır krallarının yaptığı gibi bir dikilitaş dikmek istiyordu. Kadırga limanından hipodroma kadar olan mesafede özel bir yol hazırlatılarak taşın bugünkü yerine taşınması üç gün, burada bir kaide üzerine dikilmesiyse 32 gün sürmüştü. Belki bu sırada belki de daha önce taşınırken alt kısmındaki hiyerogliflerden biri zarar gördü.
Taş, 390 yıllarında Bizans İmparatoru Theodosius’un emriyle Hipodrom’a dikildi. Kaidedeki kabartmalar üzerinde I. Theodosius, oğulları, karısı, Arkedios, Honorios ile İmparator II. Valantinianos görülür. Ayrıca Hipodrom sahneleri ve anıtın dikilişini gösteren tasvirler de vardır.
Pembe granitten yekpare yapılmış 19,6 , kaidesiyle birlikte 24,87 metre yüksekliğinde olan taşın dört yüzündeki metinse dilimize yaklaşık şöyle çevriliyor:

Kuzeybatı cephesi:
“18. sülaleden Yukari ve Asagi Mısır’ın sahibi 3. Tutmosis, Tanrı Amon’a kurbanını sunduktan sonra Horus’un yardımıyla bütün denizleri ve nehirleri hükmü altına alarak hükümdarlığının otuzuncu yılı bayramında bu sütunu daha nice zamanların getireceği bayramlar için yaptırdı ve dikti.”
Kuzey cephesi:
“Gizli ve kutsal ismin her tecellisine mazhar olan tanrı Amon’a kurbanını büyük bir acz içinde sunduktan sonra, ondan yardımlar dilenerek güneyin dostu, dinin nuru iki tacın (Aşağı ve Yukarı Mısır) sahibi, kudretli hükümdar ülkesinin sınırlarını Mezopotamya’ya kadar götürmeye azmetti.”
Güneydoğu cephesi:
“Güneşin doğduğu sırada sahip olduğu altın renkleri dünyaya yayan Horus’un verdiği kuvveti, serveti, kuvvetli sevgi, saygıyı taşıyan ve Aşağı ve Yukarı Mısır’ın tacına sahip olan ve bizzat Güneş tarafından seçilmiş olan firavun, bu eseri babası Ra için yaptırdı.”
Güney Cephesi:
“Tanrı Horus’un lütfuna mazhar olan ve Güneş’in oğlu unvanını taşıyan Aşağı ve Yukarı Mısır’ın hükümdarı olan firavun, kudret ve adaletle bütün ufuklara nur saçtı. Ordusunun önüne geçti. Akdeniz’de dolaştı, bütün dünyayı mağlup etti. Sınırlarını Naharin’e kadar yaydı. Mezopotamya’ya azimle gitti, büyük savaşlar yaptı.

Dikilitaşın kaidesinde yer alan yazılarsa Doğu Roma İmparatorluğunda adet olduğu üzere Grekçe ve Latince yazılmış. Grekçe yazı bir anlatıcı ağzından şöyle diyor:

“Devamlı bir suretle yerde duran bu taşı dikme cesaretini İmparator Theodosius gösterdi ve yardımına Proclus çağrıldı. Bu şekilde otuz iki günde yerine dikildi.”

Latince metinse taşın ağzından yazılmış:

“Önceleri direnmiştim; fakat yüce efendimizin emirlerine itaat ederek, yenilen tiranlar üzerinde zafer çelengini taşımam gerekti. Her şey Theodosius ve onun kesintisiz sülalesine boyun eğiyor. Bana da galip geldiler ve reis Proclus’un idaresi altında otuz günde yükselmeye mecbur oldum.”

Reklamlar

Sultanahmet meydanında Dikilitaş’ta yazılanlar nedir?’ için 30 yanıt

 1. Geri bildirim: Codeluu » Blog Arşivi » Tarihi Hikayeler Diyarı

 2. masonların işi. ilk mason nemruttur. amaç dünya imparatorluğu. kral nemrut karısı semiramis oğlu temmuz. tanrı statüsü burda başladı bu konsept mısıra geçti ordan roman imp. hz.isa a.s çocuk edindiler. dikilitaşlar şeytanilerin tavaf yeridir belli zamanlarda.o yüzden her yere dikiyorlar.kabeye bakın insanlar hangi taşı taşlıyor anlarsınız

 3. her dikili taşın dikilme sebebi vardır.isatanbula özeliklede sultan ahmet meydanına diklmesi ayrı bir sebebdir.neden ankara değilde isatanbul a dikilmiş.yukarıdaki arkadaşımız dediğine göre taş şeytan a tavaf yeridir.bunu dikirken istanbul müslüman bir şehirmiydiki.o Zaman lar Başka bir isim altında bu şehire diktiler.Ama dikinlerin burayı seçmek için ayrı sebebi vardı???

 4. Her yerde yer alan mason hikayeleri yada efsaneleri ama biz sadece bilinmezin içinde bize öğretilenler kadar yetineceğiz şeytanın ablemi yada şubesi ne derseniz deyin adını ne koyarsanız koyun sadece herşey varsayımsal arkadaşlar daha yeni yeni 200 ton kaldıracak aletlere ve ekipmanlara sahip oluyoruz mö 357 den bahsediyoruz bu 200 tonluk kaide buraya nasıl koyuldu bunu merak eden yokmu yaa eski insanlar çok zeki yada biz çok gerideyiz alın size bir soru ama bunun bir anahtar yada kapı kolu olduğunuda düşünebilirsiniz kelimeler düşünceler hiç bitmez bu sırda sonsuza kadar gider ve ancak belki gelecekde torunlarımız çözer…

 5. Bu tür yapıları esrarengiz ve bilinmeyen olarak tanımlamak sanırım ötekileri yeterince tanımamamız ve onlara beslediğimiz korkuların ürünüdür.Bu durum bilgiye olan açlığımızı sorgulamamız gerektiğini ortaya koyuyor.Küçük bir araştırmayla bu ve bunun gibi dikilitaşların belli bir kişiyi yada olayı anmak için dikilen yazıtlardan ibaret olduğu rahatlıkla bulunabilir.Tıpkı Orhun Yazıtları gibi.

 6. mason demeyelimde o yenidir nefsine tapan yada seytana seytanlarin tavaf yeridir nerde Allah cc. Adina degilde tanrilik iddaa edenlerin adinayapilmis nerde birsey varsa oraya zulmet iner gazap iner bunu peygamberimiz belirtmis. Nasil dikildigine gelince biraz urgan okuz hayvani agac kutuk vs, biraz da akil. Simdi herkez aklini kiraya vermis oturuyo masallah ciddi meseleler konusun bu ne be daha milyon sorunlar ve sorular var nasil dikildi tas amman cok muhim mesele bu

 7. evet lanet olası masonlar şeytanın dostları bunların dünya hakimiyetleri her zaman açıktır ve kendi batıl fikirlerini yaymaya çalışırlar, ama ne olursa olsun bunu ALLAH (c.c) izniyle başaramayacaklardır

 8. bence de masonların işi. caponlar hesaplamış. obeliksin yüksekliğinin çapına oranı mason üstadlarının mason meclisine seçilme yaşına işaret eder…

 9. mason işidir hocam sultanahmet caminin geçmişine bakmak lazım onla bi ilgigi vardır sanırım zaten biline bi şe herkes için kutsal sayılan bi şehır kurban olayım

 10. Bunun Orhun Yazıtlarıyla bir alakasının olduğunu veya herhangi bir bağlantı kurulabileceğini düşünmüyorum ki İstanbulun göbeğine yerleştirilmiş tonlarca ağırlığında üzeri çeşitli simgelerle renklendirilmiş bir dil ile anlatılmak istenen elbetteki araştırılması gerekilen bir mesaj var ama arkadaşımızın dediği gibi “biz sadece bilinmezin içinde bize öğretilenler kadar yetineceğiz”…. bir çok şey söylenebilir!!!!

 11. anıt meydana dikildikten sonra siyonist theodor hetzl gelip de ABDÜLHAMİT HAN DAN filistin i isyememişmidir.buna karşın ABDÜLHAMİT DE YAHudilerin fistin ve kuzey ırak da yerleşim yapmasını istemiştir.bu işlerin hepsi organize,aynnen bugün olduğu gibi

 12. yAAAa Hocam allah aşkına neyle ugraşıyoruz madem masonların işi alın birini okutun
  BU DERT BİTSİN bu prof. akıl etmiyorlarmı bunu……

  BENCE ancak O yazıyı BİR bN gibi DeLi ÇÖZER

 13. walllah çok güzel tamda öğretmen ödew werdi hemen burdan buldummm wede hala yazıom çok iiiii hep böle olsun buuuu site yyyaa akillimiş bbebeee haylaz olmasın xaten haylazları sevmem,
  xd
  aeo

 14. Arkadaşlar sizin içinizi kin bürümüş, mantık kalmamış. Milattan önce yapılmış bir eser bu. O zaman ne masonluk ne Muhammed ne de İslam vardı. Kafanızı kumdan çıkarın, bilimle ilgilenin, hurafelerle değil.

 15. Ahmet efendi mısırda yaşayan firavunlarla onların danışma kurulları yani bu günün masonlarıda vardı sen kumun altından çıkarmışsında bakacağın yeri bilmiyosun..
  önce bakacağın yeri öğren sonra insanlara kumun altından çıkarın de.. sadece çıkarmakla olmuyor çıkardıktan sonra nereye bakacağında önemli..

 16. Masonluk bu dünyada her daim hüküm sürmüştür. eskiden güneşe tapanların, insanları şeytana kurban edip ifrit cinlerle iletişime geçenler masonlardır. Masonluk Şeytani gücü kullanan insanlardır. Her dönemde insanları Tek bir Allaha inanmalarını isteyen Peygamberler her daim zulme uğramıştır yada onlarla savasılmıştır. Sebep nedir peki? Para ve güç sahibi olanlar kendisini hep Allah olarak görmenizi istemektedir. Allahtan başka ilah yoktur. Tapınılacak ve iman edilinecek tek yer Allahtır. Para ve güce tapanlar elbette Ahirette cezalarını çekeceklerdir.
  Şeytana tapıyorlar. Allahın farkındalar Ancak bu dünya zevkleri için Ahiret hayatından vazgeçiyorlar.

 17. mason dedin heriflerin etkisinde kaldıkları şey babile kadar dayanıyo Ahmet efendi… dikili taşların bulundukları yerler dünyadaki ley hatlarının en yoğun oldukları yerlerdir. ve deccal negatif enerji belli bir miktarda yayılmaya başlamadıkça yeryüzüne çıkamıcaktır. o dikili taştaki piramit ve karşısındaki camideki 8 gen kubbe bu enerjileri emen en iyi geometrik şekilllerden 4 veya beş şekilden ikisidir. o büyük ibadet yerleri pozitif enerjiyi muhafaza ediyor bu camiye girdiğinde hissettin manevi hava nın nedenidir o dikili taşlarda kim bilir alt tarafında neler var? yazılar ve yapılış amaçları ve de biz görmeesekte dikilme nedenine inananların etrafında yada altında yaptığı ritüeller sonucunda negatif enerjiyi muhafaza ediyor.. ve bu dikili taşlar deccalin yolunu çizer.. neticede her insan onu görcektir ama bu büyük enerji merkezlerinde olma nedeni zaten dünynaın popüler ülkelerinin de olduğu yerlerdir. deccalin ne şekilde geleceğiye alakalı şuanda anlıyabilmem mümkün deil nedne sadece buralarda olduğu.
  ama enerjinin buralarda çok yüksek olması merkez noktalar olduğunu açıklıyo kalabalık ve gelişmiş popüler yerler..

 18. ben bu dikilitasın daha cok masonların değilde kendını tanrı ılan eden yada kendını tanrı zanneden akıl fukarası krallar tarafından dikildiğine inanıyorum ama bence bunların bır onemı yok tarıh acısından kültürümüze vakfedılmıs ve korunmus cok nadıde bır eser bu yüce devlet ve mıllet ayakta durdukca bu güzel eserlere sahip cıkacağından hıc şüpem yok

 19. Sanmayın ki islamdan önce masonluktan önce putlar yoktu kurandada anlatıldığı gibi bakara 102 ayet düşünün istanbulu kuran peygamber hz.süleymandır bu arada.Bu dikili taşlar çok eskiye dayanıyor.Cinlere şeytanlara tapanlar onlardan yardım alarak bunları diktiler.Bu taşlarıın tekrar dikilişini izledim anynı ağırlığı birkaç pratık teknik ile 200 insan kaidesine oturtabiliyordu.Vel asıl süleyman a.s’a hizmet edenler onlaramı etmeyecekti.kuranda ne ararsan var kimse sanmasın uzaylı işi diye hepsi yalan.

 20. Bir tarihi kalıntıya bile yapılan ideolojik yorumlar ve komplo teorileri. Temiz, kirlenmemiş beyinlere ihtiyacımız var. yorumlardaki oranlar toplumuda ifade ediyorsa, azda olsa var. demekki hala bir geleceğimiz var.

 21. bu taşın neden orda olduğunu anlamak isterseniz gelenler isimli bir belgesel var bu belgeselin 1. sezonunu izlemenizi tavsiye ederim.

 22. ayrıca ley hatları ile ilgili internette de küçük bir araştırma yapmanız taşın dikiliş sebebi hakkında bilgi edinmenize yardımcı olur.

 23. Vay be bildigin manyetik dalga’lari ve etkileri bile mistik bir hale büründürülmüs ve ley hatti denmis. Tas’larin dikilmesini illaki korku kaynagi yapip, mason ve buna benzer seyler üretilmis.
  Unutmayinki korku, isterse mistik bir korku olsun insan’a hersey’i yaptirabilir, Allah akil fikir vermis, en iyisi onu kullanarak böyle konulari cözmeye calisin.

  Tabiki Metafizik var, tabiki insan’in belirli baglari var ama bunlar arastirilinca mantiken kanitlanabilecek ve suan bizim icin normal ve basit olan seyler kadar basitlesecek seyler’dir.

  Sirf atalarinizi, türk tarihi’ni, türk geleneklerini ve yasam bicimini, dini’ni arastirsaniz bircok bilgiye ulasabilirsiniz. Insanlar eskiden kalma bazi bilgileri unuttular yada unutturuldular diye sacma yollara girmenin anlami yok.
  Insan bilmedigi sey’den korkarmis, korkmayin arastirin anlayin, sapitmadan anlayin…

 24. Istanbul ilk olarak şehir haline gelmesi M.Ö.600-700 yıllarıdır.Bu günkü Sarayburnu cıvarında buraya göç eden Megara lılar tarafından kurulmuştur.Krallarının ismi Byzas olduğu için ilk ismi Byzantion yani Byzas ın şehri anlamındadır.Şehir çok küçüktü.Şimdiki Topkapı sarayının kapladığı kadar bir alandı.Zamanla Romalıların eline geçti ve ismi Byzantium olarak değiştirildi.
  Bir arkadaşın yazdığı gibi Hz.Süleymanla bir ilgisi yoktur.Üstelik kutsal kitabımızda,tevratta ve İncilde bu konu ile ilgili bilgi yoktur.

 25. bi mısırlı tercuman diyor ki taşın üstünde gözden sakının ve ebabil kuşları hakkında bişeyler yazıyormuş ama tam olarak ne yazıyor bilmiyorum

 26. Geri bildirim: Yerin altında neler oluyor? – otel.me? hotel.me?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s